Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ministrantská univerzita - oč se jedná, jak jí dosáhnout

27. 12. 2006

ObrazekJistě se mnozí ptáte co oč vlastně jde, ale odpověď vás překvapí. Je to vlastně taková ministrantská škola, kde se učíme ministrantování a to jak z praktické části, tak i z hlediska teorie.


V době, kdy píši tyto řádky však žádná taková škola v pravém slova smyslu na území České republiky se nenachází. Je to samozřejmě škoda, protože se to ukazuje postupně na úrovni mnoha farností, které jsem v nedávném období navštívil. Pro příklad vám je uvedu:

V první farnosti, ve které jsem byl na návštěvě kostela a prohlížel si úroveň liturgie a místního společenství jsem zjistil, že kněz zůstává jaksi stranou a farnost se z hlediska ducohvního nestará, buď měl sám zdravotní problémy či měl pod svou správou více farností, které mu nedovolili rozvinout jeho plány se společenstvem. V takové farnosti mu mohli pomoci už jen mladí lidé nebo kostelník, který se staral o vše. Bohužel tomu tak v této farnosti nebylo. Mladých si nevšímal vůbec nikdo ani nástěnky, ani akce, ani společenstva a co teprve ministranti? Bylo tu už jich jen pár odrostlích, kteří sem chodili už jen z povinnosti a pro peníze, které získali při pohřbech a svatbách. Jinak ve všední dny pan farář byl u oltáře v presbytáři úplně sám.

V té druhé farnosti byl kněz na tom podobně, tentokrát však byl sice mladý, ale odmítal se o mladé a ministranty úplně starat, ale byl tu jeden mladý hoch, který se sem nedávno přistěhoval a ihned se začal o ministranty starat. Každý týden se s nimi scházel, povídal jim o ministrantování, učil je vyslovovat správně názvy liturgických rouch a předmětů, hrál s nimi hry a inicioval jejich další pastoraci. Ve velmi krátké době založili vlastní ministrantský klub a začali se starat tito ministranti již jako animátoři o ostatní mladé ve farnosti. Z farnosti se stala živá Boží vinice, na které se sklízelo již i to, co se nezaselo.

ObrazekA proč o tom všem vlastně mluvím?

Základem a cílem Ministrantské univerzity (MU) je právě dokonalé ovladání ministrantské služby a animace jejích absoloventů. MU nechce udělat z takových kluku vzdělance jejich doby, ale správné ministranty, kteří alespoň umí dokonale ovládat svou službu a dělají tím své farnosti dobrou reklamu. Nechceme přeci, aby byli rozdíli mezi ministrantskou službou venkovských a městských kluků!

Odkud se tady vlastně vzal pojem Ministrantská univerzita?

Tento projekt, abych se přiznal není původ ani od nás. Přišli s tím nedavno slovenští ministranti, kteří tento nápad začali praktikovat. Naším úkolem je tento výborný nápad upravit pro naše podmínky a zasadit do české půdy.

Co bych musel udělat, abych absolvoval ministratskou univerzitu?

V případě normálního ministranta, který chce pouze konat svou službu při liturgii stačí potvrzení o ukončení tzv.prvního přípravného ročníku MU s možností ministrantského slibu. Tady by povinnosti minstranta k jeho školení měli končit, ale je tu i možnost dalšího (tentokrát již nepovinného) studia, při kterém by se učil praktické a teoretické části z oboru pastorace a akolytické služby ve farnosti a plnili si postupně jednotlivé ministrantské stupně.Učební plán takového studiase odhaduje na pět let dálkového studia. Celkem tedy 6.ročníků, které by nemusel daný ministrant absolvovávat v centru diecéze, ale třeba podle zájmu v centru svého děkanátu, farnosti apod.

Jak dopomoci k založení Ministrantské univerzity v ČR?

Vlastním přihlášením farnosti do zkušebnho programu, ve kterém bychom ve za pomoci speciálního kurzu vyškolili starší ministranty-komisaře nebo ministranty-učitele, kteří by vedli k jednotným ministrantským zkouškám ministranty se svých diecézí, děkanátu nebo i při větším počtu kandidátů, farností.

Pokud tedy chceš se sám stát ministrantem, který by se staralo dobrý vývoj své farnosti, děkanátu nebo diecéze a to jak ze stránky úrovně služby ministrantů, tak i pastorace mladých, tak se přihlas o slovo!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ach ten pravopis

(JB, 30. 11. 2009 15:52)

Je to pěkné, ale prosím opravte si v článku pravopis, ty chyby hrozně tahají za uši!

Jak to dokazat?

(ondra, 9. 8. 2008 17:39)

Jak mam nekomu cizimu dokazat ze sem ministrant mate na to nejake prukazky nebo co ? odpovezte mi prosim na e-mail oja.man@seznam.cz diky moc.

Info

(Petr Křesťan, 28. 6. 2008 15:42)

Dobrý den. rád bych se dizvěděl něco o miistrantské univerzitě, je to super nápad. Klidně bych se připojil a myslím že bych nebyl sám, prosím vás o info na: pkrestan@tiscali.cz

Informace

(Radim Wagner, 31. 1. 2008 8:26)

Hezký den,

taky bych rád něco zjístil o MU jsem z Opavy a rad bych něco takového u nás ve farnosti zaližil prosim jestli je to možne pošlete mi více infotmací na meil:v.guba@seznam.cz děkuji

=o)

(Lukáš Dořičák, 15. 12. 2007 13:41)

Ta MU je dobrý nápad!!!
Já bych se klidně zapojil- zatím jen osobně. Později však na to můžu nalákat kluky z naší farnosti.
Takže jestli to nějak de, tak já bych se chtěl sám, osobně přihlásit na/do MU.
A jestli je to možné, tak prosím o zaslání informací na meil: x.Lumos@seznam.cz
Děkuji předem.

Ministranská Univerzita

(Pavel Slavík, 11. 10. 2007 1:39)

Hezký den,

rád bych neco veděl k té MU vice jsem z FM a rad bych neco takového u nás ve farnosti zaližil prosim jestli je to možne pošli te mí více infotmací na meil:pavslavik@seznam.cz děkuji